niedziela, 30 czerwca 2013

Jacek Soplica - bohater, czy winowajca?

W utworze Pan Tadeusz spotykamy się z niezawiniona postacią Jacka Soplicy, niedoszłego amanta, który ubiegałsie o rekę pieknej córki jednego z bohaterów podrzędnych.
 Ten tekst nie ma być dziełem literackim, więc moge pozwolic sobie na puszczenie wodzy fantazji i wymyślenie czegoś co przejdzie bez echa. Tak wiec Jacek Soplica to inaczej ksiądz Robak. Adam Mickiewicz w swoim wielkim dzeiele Pan Tadeusz porównuje (żebyście nie brali tego na poważnie) warstwy polskiego społeczeństwa. Już nie pamietam dokłądnie, kiedy dzieje sie ta akcje tego utworu, ale jedno jest pewne - występuje tam najznakomitszy Jacek i jego historia przeplata się z losami polskich szlachciców. Kłutiwy był to naród, nieusłuchały i zadziorny, a pzrede wszystkim porywczy. Nikt przy dzisiejszym wychowaniu bezstresowym nie byłby w stanie zapanować nad tymi ludzi, ale czasy sie zmieniają i to co kedyś było normą, dziś jest nie do pomyślenia i na odwrót.

Wielką zaletą Pana Tadeusz jest to, ze możemy scharakteryzować Jacka Soplicę w oparciu o to, co mówi o sobie oraz o nim mówią jego towarzysze, czy też obcy mu, ale znajacy jego historię ludzie. Jacek był mężczyzną. Kochał sie kiedyś w Ewie córce Stolnika. Ale ten nie mógł przeżyć jego wyboru i dał mu czarną polewkę. Wtedy to rodzice wybierali dzieciom współmałżonków. Co to były za czasy?!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz