wtorek, 1 stycznia 2013

Blaszany bębenek - Günter GrassArcydzieło – wystarczy jedno słowo, by idealnie scharakteryzować najsłynniejszy utwór Güntera Grassa. Blaszany bębenek – bo o nim mowa – to prawdziwe dzieło sztuki. Znakomita, barwna opowieść zaprezentowana z niezwykłą dbałością o realia i detale. Książka pełna sprzeczności, genialna w swej obrzydliwości i zachwycająca w perwersyjności. Z jednej strony agresywna i wulgarna, z drugiej –pełna subtelności i delikatności. Utwór jednocześnie śmieszy, przeraża, zawstydza i zaskakuje. Blaszany bębenek odpycha i przyciąga, zachwyca i odraża. Jedno jest pewne – każdy, kto sięgnie po tę książkę, nie pozostanie wobec niej obojętny. W moim prywatnym rankingu powieść szybko znokautowała dotychczasowych ulubieńców i uplasowała się w czołówce praca na wakacje

Blaszany bębenek to pierwsza część tak zwanej „trylogii gdańskiej” (kolejne tomy to Kot i mysz oraz Psie lata). Powieść ukazuje życie codzienne mieszkańców Gdańska u progu II wojny światowej. Relacje polsko-niemieckie stanowią jednak zaledwie tło dla losów głównej postaci – historii dosyć absurdalnej, wręcz surrealistycznej. Narratorem, a jednocześnie głównym bohaterem jest Oskar – oryginalny chłopiec o niesamowitych umiejętnościach, który postanawia… przestać rosnąć. Jego niezwykła decyzja podyktowana czy to zwykłą przekornością, czy też buntem skierowanym przeciw otaczającemu światu, ma swoje konsekwencje w dalszych przygodach postaci. Oskar już na zawsze przybiera ciało małego dziecka. W książce poznajemy losy bohatera, jak pozycjonować strone począwszy od urodzenia (a nawet przed) do osiągnięcia przez niego trzydziestu lat. Zagłębiamy się w najciekawsze, często tragiczne wydarzenia z życia chłopca oraz towarzyszymy mu w zdobywaniu kolejnych doświadczeń. Szczególnie istotnym momentem była dla Oskara trzecia rocznica urodzin, kiedy to bohater dostaje w prezencie od matki tytułowy blaszany bębenek. Od tej chwili zawieszony na szyi, biało-czerwony instrument staje się nieodłącznym atrybutem chłopca, z którym  przemierza świat. Blaszany bębenek jest najważniejszym towarzyszem Oskara, pośrednikiem w jego kontaktach z otaczającym światem oraz źródłem dochodów. Ponadto Oskar, uparcie hałasując i korzystając ze swej niecodziennej postury, stopniowo osiąga mistrzostwo w manipulowaniu innymi ludźmi. Wzbudzający współczucie, kaleki chłopiec posiada wiele przywilejów, a niepozorna postura pomaga mu wielokrotnie uniknąć kary za dokonane z premedytacją przewinienia. Ulegając krzykom i kaprysom chłopca, nikt (poza nielicznymi wyjątkami) nie zdaje sobie sprawy, że w rzeczywistości Oskar jest zupełnie zdrowo myślącym i inteligentnym mężczyzną (mam tu na myśli dalsze przygody dorosłego bohatera). Bardzo ciekawe, a równocześnie budzące największe kontrowersje są relacje małego Oskara z kobietami. Pełne erotyzmu, zmysłowości, a nawet wulgarności opisy szokują zwłaszcza, gdy czytelnik uzmysłowi sobie, że przywołujący swe uniesienia bohater posiada ciało trzylatka.

Blaszany Bębenek to bardzo trudna, ambitna lektura. Książki nie czyta się dla przyjemności czy odpoczynku. Choć nie da się ukryć, że to potężne, ponad siedmiuset stronicowe dzieło  ma ogromną moc przyciągania, wręcz „pochłania się” je w kilkanaście godzin. Zachwyca nie tylko oryginalność i pomysłowość historii, godny podziwu jest również język. Książka została napisana wybitnie. Styl pisarza jest trudny: długie, rozbudowane zdania, urywane wypowiedzi, zaskakujące zwroty myśli, sugestywne porównania szczegółowe opisy… Obecne są tu także ironia, sarkazm i komizm, co ciekawe towarzyszące w wielu wypadkach dramatycznym sytuacjom. Kunszt autora przejawia się jednak w tym, że pomimo wysokiej jakości stylu, książkę czyta się szybko. Za szybko... Po skończonej lekturze odczuwa się niedosyt i konsternację – powieść tak wciąga, że nie czytelnik nie ma czasu na postoje dla głębszej refleksji. Mimo to, warto ją poznać. Ja sięgnę po nią z pewnością… raz.. dwa… ewentualnie dziesięć. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz